Pěší výlety na Milešovku

Napsal uživatel Folda. V kategorii Aktivity

Milešovka dalece převyšuje ostatní hory ve Českém středohoří. Svou výškou 836 m. n. m. platí za nejvyšší bod a také za místo s nejméně příznivým počasím. Milešovka si získala pověst největrnější hory v Čechách. Při plánovaném výletu si raději přibalte kvalitní větrovku. Podle statistik na hoře zažijete pouhých 8 bezvětrných dní v roce.

Vrchol Milešovky je zařazen do chráněných přírodních rezervací. Unikátní ráz krajiny i specifická vegetace zaujmou každého návštěvníka. Při postupném stoupání můžete pozorovat, jak se okolní příroda dokonale přizpůsobuje drsnému počasí s chladnými teplotami a vytrvalým větrem. Na sutích rozpadávajících se kamenů botanici najdou velmi vzácné rostliny včetně divodých lilií, kosatců nebo kapradin. Zajímavé scenérie nabízí také skalní útvary, nejznámnějším z nich jsou Výří skály. 30 m vysoká skalní stěna nezasažená zeleným porostem působí až strašidelně.

Vrchol Milešovky byl často navštěvován výletníky už v začátcích aktivní turistiky. Příjemné závětří a odpočinek zajistila záhy vybudovaná horská restaurace. Od roku 1905 se na vrcholu tyčí také rozhledna. Již k začátku 20. století se také vztahuje založení stálé meterologické stanice. Pracoviště současně využívá Ústav fyziky atmosféry, který je součástí Akademie věd ČR. Rozhledna je přístupná veřejnosti, průvodce seznámí návštěvníky s oborem meterologie i historií místa. Doprovodné materiály k historii i proměnám místa najdete i na přehledných tabulích v okolí.

Na vrchol vás přivedou dobře značené trasy z míst Velemín, Bílky, Černčice a Milešov. Výstup patří ke středně namáhavým, nicméně časté zastávky a krásné výhledy vám zpříjemní pěší putování a přivedou na jedno z nejkrásnějších vyhlídkových míst u nás.

Můžete si rezervovat ubytování v našem rodinném hotelu Almond. Ubytování v Teplicích.

Vytisknout