Pěší výlety na Lovoš

Napsal uživatel Folda. V kategorii Aktivity

České středohoří nabízí řadu atraktivních míst - krátké svěží procházky i delší trasy můžete zacílit na zajímavé body v krajině. Hora Lovoš na sebe upozorní zvláštním pravidelným tvarem kužele. Svrchní část je tvořena čedičem, dominantní hoře tak přidává i zvláštní barvu a strukturu. Vrcholek hory lákal pěší výletníky odjakživa. Středohorský lovosický spolek již na přelomu 19. století plánovaně upravoval a vedl přístupové cesty. Na nejvyšším místě pak nejdříve vyrostla malá dřevěná chata, ke které postupně přibyla i veranda a rozhledna. Lovoš k sobě přitahuje stálou pozornost, bohužel se nevyhýbá ani vandalům. Po té, co byla původní chata vandaly zničena, místní se postarali o novou výstavbu. Chata představuje důležité místo pro odpočinek a setkání s přáteli. Současná podoba chaty zahrnuje pohodlné vytápění i zavedenou elektřinu. Dvě hostinské místnosti pojmou až 60 návštěvníků a nabízí ubytovnu se 16 lůžky.

Jediná vrcholová turistická chata Českého středohoří vám ukáže údolí Labe, panoramatický výhled do dalekého okolí i pohled na Lovosice. Návštěvníky je ceněný zejména nádherný výhled na třpytivé labské údolí u Lovosic a Litoměřic a Píšťanské jezero. Výrazné vrcholy Českého středohoří jako je Milešovka, Kletečná, Lipská Hora nebo Říp jsou velmi dobře patrné. Při dobré viditelnosti můžete pozorovat i hrádek Košťálov, Hazmburk nebo Bezděz.

Vrchol s výškou 570 m. n. m. je dobře dostupný v několika trasách. Vypravit se můžete z Lovosic, ale i z obce Bílinka, Opárenského údolí od Černého mlýna nebo obce Opárno. Každá trasa vás provede asi 2 km procházkou. Záleží jen na vás, kterým směrem se vydáte. Trasy jsou dobře značené a nabízí krásné pohledy do krajiny i během výstupu. Pokud si naplánujete výlet na víkendové nebo sváteční dny, v chatě můžete využít chvíli k odpočinku v závětří a dopřát si klasické občerstvení.

Můžete si rezervovat ubytování v našem rodinném hotelu Almond. Ubytování Teplice.

Vytisknout