Hornická štola Svatý Martin v Krupce

Napsal uživatel Folda. V kategorii Aktivity

Hornická štola Svatý Martin v Krupce

Krupka vám může nabídnout krásné procházky zvlněnou krajinou Českého středohoří, ale také netradiční výlet do historie důlních děl. Právě v této oblasti se nacházela část žíly Lukáš, která patřila k nejdůležitějšímu zdroji cínové rudy u nás. Délka dosahovala až ke 2 km a Lukáše zařadila mezi nejdelší těžní žíly ve střední Evropě.

Objev bohatého zdroje a počátek hornických prací se datují až k 14. století. Cín a měď se s různou intenzitou získávaly až do nedávné současnosti. Důl několikrát vystřídal majitele, ale vždy přinášel velký užitek a pracovní příležitost pro místní. Cínová ruda se zde těžila s úspěchem a velkou měrou. Počátkem 20. století však zdroj začal výrazně slábnout. Ještě po 2. světové válce byl ražen překop pod Komáří Vížkou jako průzkumné dílo, ale s ohledem na mizivou efektivitu těžby byly důlní práce definitivně pozastaveny. Rok 1956 uzavřel dlouhou historii.

Po dlouhých letech přišel kraj s projektem Příhraniční naučná hornická stezka Krupka-Dubí-Altenberg-Geising. Rekonstrukce štoly a zpřístupnění si vyžádalo značnou investici, ale díky dobře vedené práci mají návštěvníci jedinečnou možnost prohlédnout si dávnou i nedávnou historii těžby. Průvodce vás zavede trasou dlouhou cca 1 000 m, kde vás zasvětí do technologického postupu ve středověku i v naší době při ražení a řešení výztuh. Prohlédnout si můžete sbírku historických nástrojů a nářadí, ale také kouzlo minerálů a vzácných hornin nalezených v oblasti. Atrakcí je tzv. Pramen štěstí a krápníková výzdoba. Prohlídka trasy a venkovní expozice se může protáhnout na několik příjemných hodin. Místní restaurace nabízí prodej občerstvení i drobných suvenýrů. Výlet do hornické štoly si můžete naplánovat na jakékoli počasí, většinu času strávíte v chladném objetí šachet. Důlní dílo je přístupné v období od května do října, pro prohlídkovou trasu se doporučuje pevná obuv a teplé oblečení.

Můžete si rezervovat ubytování v našem rodinném hotelu Almond. Ubytování v Teplicích.

Vytisknout