Skalnatý vrch Bořeň

Napsal uživatel Folda. V kategorii Aktivity

Skalnatý vrch Bořeň tvoří na pohled z dálky jasně zřetelnou dominantu Bílinska. Vrchol stoupá do výšky 539 m n. m. a nabízí unikátní výhled do Českého středohoří. Bezprostřední okolí je vyhlášenou národní přírodní památkovou rezervací. Své návštěvníky provede naučnou stezkou až na vrchol a nechá nahlédnout do unikátního ekosystému.

Největší znělcový útvar ve střední Evropě je dobře patrný a upoutá charakteristickým tvarem i barvou. Přivede vás k sobě dobře značenou cestou. Vybrat si můžete ze dvou tras s délkou zhruba 4 a 5 km. Lázně Kyselka vás navedou na přístupovou cestu k západnímu úpatí hory, vybrat můžete i výchozí bod Bílina z východu. Náročný, ale krásný terén vás povede vždy až k vrcholu. Kruhová vyhlídka nabízí za každého počasí úchvatné pohledy až do středu Krušných hor, na České středohoří, město Bílinu s radovesickou výsypkou, podkrušnohorskou pánev, nebo na vzdálené Doupovské hory.

Zvláštní složení skalnatých svahů tvoří ideální prostředí řadě chráněných rostlin. Znalci přírody mohou ocenit výskyt tařice skalní, hvězdice alpínské, kosatce bezlistého nebo lomikamenu či lýkovce. Skalnaté členité útvary slouží jako hnízdiště výra velkého. I bez větších přírodovědných znalostí si můžete vychutnat krásné prostředí prosycené autentickou atmosférou.

Chemické složení i jedinečný tvar přirovnává Bořeň k Ďáblově hoře ve Wyomingu ve Spojených státech, proslula ve filmovém zpracování Blízkých setkání třetího druhu. Bořen je i bez zápisu ve filmografii unikátní přírodní památkou, která s jistotou zachytí i vaši pozornost. Naplánujte si pěší výlet nebo vyjížďku na kole směrem k údolí řeky Bíliny. Bořeň za vaši návštěvu rozhodně stojí.

Můžete si rezervovat ubytování v našem rodinném hotelu Almond. Ubytování Teplice.

Vytisknout